نقد شبهات وهابیت

دفاع از حریم تشیع

نقد شبهات وهابیت

دفاع از حریم تشیع

دیدگا امیرالمومنین ع نسبت به عمر وابوبکر

سید سجاد موسوی | چهارشنبه, ۲۴ تیر ۱۳۹۴، ۰۷:۵۶ ق.ظ | ۰ نظر

دیدگاه امیرمؤمنان علیه السلام در باره ابوبکر و عمر

مخالفان اهل بیت علیهم السلام ادعا می کنند که امیرمؤمنان علیه السلام با خلفای سه گانه ارتباط حسنه و دوستانه داشته است و برای اثبات این افسانه، به دروغ هایی مثل ازدواج ام کلثوم با عمر، نام گذاری فرزندان امیرمؤمنان علیه السلام از نام خلفا و ... استناد می کنند.

این بار و در این مقاله تلاش می کنیم دیدگاه امیرمؤمنان علیه السلام را در باره خلفاء، از صحیح ترین کتاب های اهل سنت در معرض قضاوت خوانندگان عزیز قرار دهیم .

طبق روایات صحیح السندی که در صحیح ترین کتاب های اهل سنت آمده، امیرمؤمنان علیه السلام هیچگاه با خلفای سه گانه ارتباط دوستانه نداشته است؛ بلکه آن ها را «دروغگو ، بدکار ، حیله گر، خائن، ظالم، فاجر و ...» می دانسته است.

پیش از ارائه مدارک، این نکته را متذکر می شویم که هدف ما توهین و جسارت به مقدسات کسی نیست؛ بلکه تنها نقل مطالب از کتاب های اهل سنت و آن هم با سند صحیح است و قضاوت را نیز به عهده خوانندگان عزیز شیعه و سنی واگذار می کنیم .

مسلم نیشابوری در صحیح خود در ضمن یک روایت طولانی از عمر بن خطاب نقل می کند که خطاب به امیرمؤمنان علیه السلام گفت:

فَلَمَّا تُوُفِّیَ رَسُولُ اللَّهِ -صلی الله علیه وسلم- قَالَ أَبُو بَکْرٍ أَنَا وَلِیُّ رَسُولِ اللَّهِ -صلی الله علیه وسلم- فَجِئْتُمَا تَطْلُبُ مِیرَاثَکَ مِنَ ابْنِ أَخِیکَ وَیَطْلُبُ هَذَا مِیرَاثَ امْرَأَتِهِ مِنْ أَبِیهَا فَقَالَ أَبُو بَکْرٍ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ -صلی الله علیه وسلم- « مَا نُورَثُ مَا تَرَکْنَا صَدَقَةٌ ». فَرَأَیْتُمَاهُ کَاذِبًا آثِمًا غَادِرًا خَائِنًا وَاللَّهُ یَعْلَمُ إِنَّهُ لَصَادِقٌ بَارٌّ رَاشِدٌ تَابِعٌ لِلْحَقِّ ثُمَّ تُوُفِّیَ أَبُو بَکْرٍ وَأَنَا وَلِیُّ رَسُولِ اللَّهِ -صلی الله علیه وسلم- وَوَلِیُّ أَبِی بَکْرٍ فَرَأَیْتُمَانِی کَاذِبًا آثِمًا غَادِرًا خَائِنًا .

پس از وفات رسول خدا صلی الله علیه وآله ابوبکر گفت : من جانشین رسول خدا هستم ، شما دو نفر (عباس و علی ) آمدید و تو ای عباس میراث برادر زاده ات را درخواست کردی و تو ای علی میراث فاطمه دختر پیامبر را .

ابوبکر گفت : رسول خدا فرموده است : ما چیزی به ارث نمی گذاریم ، آن چه می ماند صدقه است و شما او را دروغگو ، گناه کار ، حیله گر و خیانت کار معرفی کردید و حال آن که خدا می داند که ابوبکر راستگو ، دین دار و پیرو حق بود .

پس از مرگ ابوبکر ، من جانشین پیامبر و ابوبکر شدم و باز شما دو نفر مرا خائن ، دروغگو و گناهکار خواندید

سپس در آخر روایت عمر بن خطاب از امیرمؤمنان علیه السلام و عباس اقرار می گیرد که آیا مطالبی را که گفتم تأیید می کنید. هر دو گفتند: بلی .

قَالَ أَکَذَلِکَ قَالاَ نَعَمْ.

صحیح مسلم، کتاب الجهاد والسیر، باب حکم الفئ ، ح 1756

همین روایت در دیگر کتاب های اهل سنت با تعبیر «ظالم وفاجر» نقل شده و حتی البانی وهابی نیز آن را صحیح دانسته است:

قَالَ وَأَنْتُمَا تَزْعُمَانِ أَنَّهُ کَانَ فِیهَا ظَالِمًا فَاجِرًا وَاللَّهُ یَعْلَمُ أَنَّهُ صَادِقٌ بَارٌّ تَابِعٌ لِلْحَقِّ ثُمَّ وُلِّیتُهَا بَعْدَ أَبِی بَکْرٍ سَنَتَیْنِ مِنْ إِِمَارَتِی فَعَمِلْتُ فِیهَا بِمِثْلِ مَا عَمِلَ فِیهَا رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه وسلم وَأَبُو بَکْرٍ وَأَنْتُمَا تَزْعُمَانِ أَنِّی فِیهَا ظَالِمٌ فَاجِرٌ.

عمر گفت: شما دو نفر اعتقاد داشتید که ابوبکر در این قضیه ظالم و فاجر است؛ در حالی که خدا می داند او صادق ، نیکوکار و پیرو حق بود . بعد از ابوبکر دو سال اداره فدک و .. در اختیار من بود و من همان رفتاری را داشتم که رسول خدا (ص) و ابوبکر داشت ؛ اما شما اعتقاد داشتید که من ظالم و فاجر هستم .

البانی در آخر روایت تصریح می کند که سند این روایت صحیح است.

البانی ، محمد ناصر الدین (متوفای 1420هـ)، التعلیقات الحسان علی صحیح إبن حبان ، ج9 ، ص319 ـ 320.

همین روایت در کتاب صحیح إبن حبان با تحقیق شعیب الأرنؤوط وهابی نیز آمده و این وهابی متعصب نیز سند آن را تصحیح کرده است.

طبق این دو روایت امیرمؤمنان علیه السلام اعتقاد داشته است که ابوبکر و عمر «دروغگو، بدکار، حیله گر، خائن، ظالم و فاجر» هستند.

جالب است که در کتاب صحیح بخاری همین صفات از ویژگی های منافقین شمرده شده است. محمد بن اسماعیل در صحیح خود می نویسد:

33 حدثنا سُلَیْمَانُ أبو الرَّبِیعِ قال حدثنا إِسْمَاعِیلُ بن جَعْفَرٍ قال حدثنا نَافِعُ بن مَالِکِ بن أبی عَامِرٍ أبو سُهَیْلٍ عن أبیه عن أبی هُرَیْرَةَ عن النبی صلی الله علیه وسلم قال آیَةُ الْمُنَافِقِ ثَلَاثٌ إذا حَدَّثَ کَذَبَ وإذا وَعَدَ أَخْلَفَ وإذا أؤتمن خَانَ.

از ابوهریره نقل شده است که رسول خدا (ص) فرمود: نشانه های منافق سه چیز است: هرگاه سخن می راند، دروغ می گوید؛ هر وقت وعده می دهد، تخلف می کند و هر وقت امانتی به او سپرده شود، خیانت می کند.

34 حدثنا قَبِیصَةُ بن عُقْبَةَ قال حدثنا سُفْیَانُ عن الْأَعْمَشِ عن عبد اللَّهِ بن مُرَّةَ عن مَسْرُوقٍ عن عبد اللَّهِ بن عَمْرٍو أَنَّ النبی صلی الله علیه وسلم قال أَرْبَعٌ من کُنَّ فیه کان مُنَافِقًا خَالِصًا وَمَنْ کانت فیه خَصْلَةٌ مِنْهُنَّ کانت فیه خَصْلَةٌ من النِّفَاقِ حتی یَدَعَهَا إذا أؤتمن خَانَ وإذا حَدَّثَ کَذَبَ وإذا عَاهَدَ غَدَرَ وإذا خَاصَمَ فَجَرَ.

از عبد الله بن عمر نقل شده است که رسول خدا (ص) فرمود: چهار ویژگی است که اگر همه آن ها در شخصی باشد، منافق خالص است و هر گاه یکی از این ویژگی ها در شخصی باشند، یک خصلت از منافقین را دارد تا زمانی که آن را رها کند : هر گانه امانتی به او سپرده می شود، خیانت می کند، هر وقت سخن می راند، دروغ می گوید؛ هر زمان تعهد می دهد نیرنگ می کند و هر وقت با کسی دشمنی می کند، دست به کارهای ناشایست می زند.

صحیح البخاری، کتاب الإیمان، بَاب عَلَامَةِ الْمُنَافِقِ ، ح33 و 34.

ملاحظه می فرمایید که تمام صفات ذکر شد از زبان رسول خدا صلی الله علیه وآله در باره منافقین و حتی بیش از آن ، طبق اعتقاد امیرمؤمنان علیه السلام در ابوبکر و عمر بوده است .

**************

حال سؤال ما از وجدان های بیدار این است که چگونه ممکن است امیرمؤمنان علیه السلام دخترش را به کسی بدهد که او را «کاذب، بدکار، حیله گر ، خائن، ظالم و فاجر» می داند؟!

چگونه ممکن است امیرمؤمنان علیه السلام نام فرزندان دلبندش را از نام کسانی انتخاب کند که اعتقاد دارد آن ها تمام صفات منافقین را یکجا در خود جمع کرده اند؟!!!

موفق باشید

گروه پاسخ به شبهات

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی